Štukový reliéf od Vilíma Amorta z roku 1902 - Husova 318


49.716019° N, 16.267721° Enavigovat

Ústředním motivem je stojící postava M. J. Husa, která je zobrazena z boku v mírném předklonu, jen co mu dovolí řetězy, kterými je uvázaný ke kmenu hořící hranice. Je zde zobrazen již v okamžiku smrti, kdy se nad ním objevuje holubice, od které vystupují paprsky, a za hlavou se mu objevuje svatozář. V dolní pravé části výjevu se nachází profilové poprsí diváků.

Sádrový model k reliéfu zůstal v Poličce (v Městském muzeu a galerii) a jeden bronzový reliéf je v domácnosti Amortových potomků. Na tomto samostatném reliéfu více vynikají další méně nápadné prvky - zvlášť v oblasti plamenů (například silueta města), které různě planou do stran a unášejí čepici s nápisem ARCIKACÍŘ.

Již o dva roky dříve (v roce 1900) vytvořil Amort tento námět na fasádu městského domu v Pardubicích (ul. U divadla). Tentokrát ho však zpodobnil jinak: anděla, pohár a ruku vyměnil za holubici a pozici M. J. Husa vytvořil realističtější. Dokonce ani tvář a účes Husa nejsou stejné. Sice zde též použil motiv svědka smrti, ten však zmnožil a přemístil na druhou stranu dolní části. Dojem poněkud kazí plameny, které směřují do všech stran, což možná mělo působit strašidelněji a zlověstněji, ale bere to výjevu na věrohodnosti.

Zdroj: www.socharstvi.info - Výzdoba průčelí tzv. Vaníčkova domu s reliéfem Mistr Jan Hus v plamenech