Topoľčiansky hrad je zřícenina středověkého hradu z 13. století. Hrad se vypíná na skále z dolomitového vápence v jihovýchodní části Povážského Inovce, přímo nad obcí Podhradie ve výši 525 m. Hradu dominuje hranolová věž charakteristického tvaru obehnána zbytky hradního paláce a vnějšího opevnění s bránou. Přístupný z obce Podhradie po značené cestě.


48.658333° N, 18.049167° Enavigovat

V roku 1431 sa Topoľčany dostali do kontaktu s husitským vojskem. Nelze vyloučit, že husiti do města přivedl zdejší rodák, husitský kněz Jurík z Topoľčian. Topoľčany zůstali díky tomu ušetřeny od plenění.
V odborné literatúře sa tvrdilo, že husitská posádka obsadila Topoľčiansky hrad. Po důkladných studií dochovaných písemných pramenů se ale ukázalo, že na hrade husiti nikdy nebyli.
V letech 1431 - 1434 však ovládli město Topoľčany a z něho kontrolovali široké okolí. Velitelem zdejší posádky byl Ján Šmikovský, a na jeho příkaz postavili husiti v městě í dřevěnou pevnost (fortalícium) jako svoje opevněné centrum.
Na jaře roku 1433 posílnili zdejší posádku i vojská Jána Tovačovského a husiti spoločne organizovali kořistnické výpravy, na kterých sa dostali až k Nové Bani a vypálili klášter v Hronském Beňadiku.

(zdroj: http://www.topolcany.sk/historia-mesta.phtml?id3=63)

 

Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1235, kde se uvádí jako královský majetek. Později vystřídal množství majitelů. Od 13. století byl střediskem hradního panství s 26 obcemi.

Začátkem 18. století ho za povstání Františka II. Rákociho velmi poškodila císařská vojska. V polovině 18. století byl ještě opraven, ale po přestěhování správy panství do obce Tovarníky začal hrad pustnout. Koncem 19. století byla v romantickém slohu dostavěna hlavní věž a konzervována část opevnění. Posledním rodem, který ho vlastnil byly Stummerové.

Zdroj: wikipedia - Topoľčianský hrad