Vojtěch Šíp, 13. září 1925 odhalena socha Mistra Jana Husa, 19. září 1926 kompletní památník se zbývajícími postavami. 1940 odstraněny doprovodné sochy, po roce 1945 vykopány a jediná zachovaná socha Jiřího z Poděbrad umístěna na nádvoří hradu, v 70. letech přemístěno na současné místo.


49.263171° N, 13.900269° Enavigovat

Socha zobrazuje postavu Jana Husa hledícího vzhůru v baretu a s biblí na prsou. Vpravo postavy Jana Źižky ukazujícího pravou ruku směrem dopředu a Jiřího z Poděbrad, vlevo klečící Jošt se štítem a křižák odvracející hlavu.

V lokalitě Na Dubovci u Strakonického hradu při řece Volyňce nedaleko od jejího soutoku s Otavou vznikl na začátku 20. století park. 13. září 1925 zde byla slavnostně odhalena socha Mistra Jana Husa, o rok později obohacena o další postavy - vpravo Jiřího z Poděbrad, Jana Žižky, vlevo velkopřevora johanitů Jošta (II.) z Rožmberka a křižáka, kteří se prvním poddávají. Šlo zde především o nacionální obsah, neboť jak křižák, tak Jošt reprezentovali Němce. Ulice byla v roce 1925 dokonce přejmenována na Husovo nábřeží.

V roce 1940 bylo německými úřady nařízeno odstranit doprovodné sochy, které byly zakopány za pomníkem. Po válce se ukázalo, že jsou značně poškozeny, jedině socha Jiřího z Poděbrad zůstala v relativně dobrém stavu a byla postavena na nádvoří zámku.

Celá lokalita, v 50. letech doplněná památníkem padlým obětem obou světových válek, však byla v sedmdesátých letech znehodnocena necitlivým projektem současného přemostění obou řek. Sousoší bylo odstraněno a ústřední postava doplněná o poškozenou sochu Jiřího z Poděbrad přemístěna do Rennerových sadů.

Zdroj: www.socharstvi.info - Pomník Jana Husa