Hrad Adršpach
Zřícenina hradu na severním okraji Teplicko-adršpašského skalního města.

50.617286° N, 16.099519° Enavigovat

Protože byl hrad zbořen před více než půl tisíciletím, stavebních pozůstatků nenaleznete mnoho. Z roubených dřevěných stavení se zachovaly pouze draže zasekané ve skalních blocích. Dále jsou zachovány části hradeb, obvodního zdiva obytných budov, štítové zdi apod. V terénu jsou také dobře patrné pozůstatky studny, podsklepených prostor a v prostoru před hradem zbytky dvojitého valu a příkopu.

I když o hradu chybí písemné zprávy s datací vzniku, můžeme předpokládat a datovat jeho vznik mezi lety 1320 až 1330. Stavebníkem byl nejspíše král Jan Lucemburský a hrad Adršpach měl zajišťovat jeho pozici v pohraničí. Další zmínky o hradu jsou spíše sporé - první písemná zmínka pojednává o hradu jako zastavitelném v Majestas Carolina, roku 1354 je hrad zmiňován v souvislosti s Hanušem z Adršpachu, 1381 je hrad v držení Hynka z Náchoda, jehož potomci v období husitských válek stáli na straně katolíků, a proto byl hrad roku 1430 obsazen husity (v držení Jana Krušiny z Lichtemburka), roku 1436 byl hrad Adršpach navrácen pánům z Dubé. Zánik hradu na sebe nenechal dlouho čekat, protože z hradu byly podnikány výpady na Slezany, kteří hrad Adršpach roku 1447 vykoupili a nechali zbořit.

Hrad Adršpach je volně přístupný, snadnou cestou po červené a pak žluté turistické značce od turistického rozcestníku Dolní Adršpach - Pod hradem. Zřícenina hradu je vzdálena 1,5 km a nachází se na úbočí Starozámeckého vrchu.


Zdroj:
Durdík, Tomáš. Encyklopedie českých hradů. Praha : Libri, 1996.

Zdroj: adrspach.cz